Dugulások a fürdőszobában

Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb szennyvízhálózattal előforduló hiba a fürdőszobában és a konyhában keletkezik. A duguláselhárító munka során számtalan kérdésre kell válaszolni, néhány praktikus tanácsot összegyűjtöttünk.

Sokféle hibalehetőség adódik a háztartásban, általában minél nagyobb és bonyolultabb elrendezésű egy ingatlan annál több hibalehetőség adódik.

A fürdőszobában említésre méltó pontok a padló összefolyó amelyben bűzzáró szifon is szokott lenni. Továbbá a mosdó szifonja, a zuhanyzó lefolyója, és ha egy légtérben van, akkor a WC. Sokat tehetünk a kényelemért ha néha úgy félévente legalább kitisztítjuk a szifonokat.

Megdöbbentő mennyiségű szőr, haj zsírok, lerakódások tudnak ezekben összegyűlni, és ha sokáig nem tisztítjuk ki őket egy idő után a víz sem fog lefolyni a megfelelő sebességgel.

tudnivalok

A szifonok kettős feladatot látnak el a fürdőszobában.

Egyrészt a visszaáramló szagokat hivatottak egy vízoszloppal lezárni, másrész a bekerült szennyeződés csatornahálózatba kerülését akadályozzák meg. Nyilván minél egyszerűbb a szifon annál kevésbé hatékony.

A legegyszerűbb szifon az S alakú cső, amelynél az S száraiban megáll a víz és így lezárja a szagok visszaáramlását. Mivel ez így igazából nem is szifon, ezért a szennyező anyagok akadály nélkül mennek a szennyvízhálózatba és ott nagy galibákat tudnak okozni.

A megfelelő és praktikus szifon ismérvei:

  • Lezárja a szagokat,
  • Könnyen szerelhető, kézzel is szét és összecsavarható,
  • Könnyű tisztítani,
  • Tárolja a szennyeződést, könnyű kimosni,

Ha látszik a szifon akkor esztétikus, króm vagy műanyag, Vannak benne tömítések amelyek cserélhetők, nem folyik, nem csöpög. A szifonokat érdemes félévente kitisztítani. A zuhany lefolyó is gyakran eldugul, főleg ha sok balzsamos sampont illetve tusfürdőt használunk, és vannak hosszú hajú családtagok.

A zuhany lefolyó többféle is lehet, de általában valamilyen tisztítási lehetődés mindegyiknek van. Ezek a lefolyók is tárolnak valamennyi vízréteget és a drágább típusokban van szennyfogó tartály is, amelyet kitisztítva megelőzhetjük az eldugulást.

Egyes típusokat felülről lehet szétcsavarozni. Úgy férünk hozzá a szifonhoz, más típusoknak a zuhanytálca oldalán vagy hátulján találunk kis szervizajtót amelyet kinyitva láthatóvá válik a szifon.

Ezeket szétszerelve és mosószeres vízzel elmosva tökéletesen ki lehet tisztítani. Ha esetleg vízkövesek, akkor a flakonos kispriccelhető fürdőszobai vízkőoldós tisztítószerrel befújva, pár perc után leöblíthetők.

Duguláselhárítás Budapest kerületeiben azonnal! Hívás esetén SOS indulással 

A legfontosabb dolog, amit meg kell jegyeznünk, hogy ne tegyünk a lefolyóba semmit, ami dugulást okozhat.

Mindenáron kerüljük az alábbi dolgok lefolyóba, WC-be dobását:

  • Óvszer,
  • Borotvapengék,
  • Kötszerek és tapaszok,
  • Fogselyem,
  • Gyógyszerek és fecskendők,
  • Fülpiszkáló,
  • Zsírok, olajok és zsíros kozmetikumok,
  • Nedves törlőkendők,
  • Pelenkák és betétek,
  • Egészségügyi termékek,
  • Tamponok, applikátorok és csomagolóanyagok,

A WC is egy törődést igénylő szerkezet.

Mivel erősen fertőző az ami belekerül, ezért a tisztításáról is gyakran kell gondoskodni, és az illatosításról sem árt. Régebben csak a peremre akasztható műanyag füles tartályok voltak forgalomban, ezek gondoskodtak a duguláselhárító szakemberek napi megélhetéséről.

Ha egy ilyen ketyere beleesik a WC csészébe és esetleg le is húzzák, elég nagy bonyodalmat tud okozni.

Sokszor észre sem veszik, hogy ki húzta le, egyszer csak eltűnik a WC-ből és pár nap múlva jelentkezik be valahonnan a csőhálózatból dugulást okozva.

A megoldást már kitalálták.

Kellemes és tartós anyagokat fejlesztettek, amelyek akár egy hétig is a csészében marad és gondoskodik a jó illatról és a tisztaságról. Van amelyikről egy celofánt kell lehúzni és úgy kell felragasztani a csésze oldalfalára, az áramló víz útjában.

A másik verziónál egy kinyomó adagoló csőből nyomunk ki egy kis adagot amelyik szinték a csésze oldalára ragad. Ezek a vízsugár hatására oldódnak fel, de csak nagyon lassan.

Ezek nem okoznak dugulást, biztonságosan használható megoldások.

Lehet kapni olyan WC papírt amelyik gurigája már oldódik a vízben, és így tulajdonképpen minden dugulási lehetőséget kizártunk. A rendes gazda hetente fertőtlenítő szeres forró vízzel még ki is mossa a WC csészét, természetesen a víz ne legyen túl forró mert a porcelán szétrepedhet tőle.

Tilos a WC-be olyasmit dobni ami a természetes használaton kívül a háztartásban keletkező hulladék. Ezek az anyagok (tészta, tojáshéj, zacskó, rongy stb.) rövid idő alatt hatalmas dugulást tudnak összehozni, ezért célszerű a háztartási hulladékot a szemetesbe dobni lehetőleg szelektíven gyűjtve.

Ha a fürdőszobában van a mosógép is, akkor a mosógépet is illik karban tartani. A mosógép szennyvízcső fali csatlakozónál be szoktak építeni egy kisméretű golyós szifont. Ebben egy műanyag golyó zárja le a szag útját, amelyet felemel a vízréteg, ha a mosógép elkezdi kiengedni a lefolyóba a használt mosólevet.

Általában a mosógépekben van egy külön tisztítócsavar (valahol alul kell keresni) amelyet kikapcsolt állapotban ki lehet tekerni. Így a mosás közben keletkezett szöszöket, leszakadt gombot ilyesmit ki lehet szedni a szűrőből és nem a csőhálózatot dugítjuk el.

A tisztítócsavar kitekerése előtt célszerű egy nagyobb tálcát a gép alá rakni, mert ha kitekerjük a csavart jelentős mennyiségű víz folyhat ki a földre. A tisztítás után visszacsavarva újra moshatunk.

Konyha

A konyhában többféle vizes gép lehet amelyik a vízhálózatra csatlakozik. Elsőként talán a mosogató a legfontosabb, hiszen nagyon sok zsírt, olajat mosogatószert stb. használunk a konyhában, és lemosva az edényekről, és kiöntve ezek bekerülnek a csőhálózatba.

Főleg télen muszáj a szifonokat kitekergetni és forró vízzel átmosni.

A hideg időben a zsírok és olajok a hideg felületeken nagyon gyorsan kicsapódnak, és leragadnak. Minél hidegebb egy felület, annál jobban ráragad a zsíros szennyeződés. Utána ebben a zsíros rétegben már szinte bármi bele tud ragadni. A megoldás a gyakori forró vizes zsíroldós átöblítés, illetve a gyakori szifon tisztítás.

A darálós mosogatók tisztítása egy külön szakkönyvet igényelne. Bár ez nálunk annyira nem terjedt el, de például Amerikában minden második háztartásban darálós mosogató van. A mosogatók ellensége a sütőzsír beöntés, a fáradt olaj beöntés, illetve a tészták, liszt, zsemlemorzsa szokott még problémákat okozni.

Ha tudjuk, hogy ilyesmi kerülhet a mosogatóba, akkor vásárolhatunk néhány forintért olyan kis műanyag szűrőt. Ez illeszkedik a lefolyó nyílásba, és megakadályozza, hogy a szilárd ételmaradékok belemenjenek a csatornába.

A mosogatógépek nagy részében van kiszedhető szűrő amelyet ha kiszerelünk, akkor ki is tudjuk takarítani belőle az ételmaradékokat, így a csőhálózat nem fog eldugulni. A mosogatógépet is ki szokták takarítani. Ilyenkor nem kell bele edényt tenni, hanem mosogatógép tisztító tablettát teszünk bele és elindítjuk a tisztító programot.

Ez eltávolítja a vízkövet a gépből illetve az egyéb lerakódásokat. A rendszeres tisztítással, karbantartással nem csak a csatorna hálózatot védjük, hanem a gép élettartamár is növeljük.

Mitől jön be a rossz csatorna szag a lakásba?

Ha visszajön a szag a csatornából, az a bűzzárás hiánya szokott lenni. A bűzt általában a szifonokban illetve a csőrendszerben kialakított ívekben megálló kis vízoszlop zárja le. A vízréteg megakadályozza, hogy a csőrendszerből visszaáramoljon a szag a lakásba.

Ha mégis szagot érzünk az vagy a vízréteg kiszáradása lehet (mondjuk nyaralókban több hét után nyáron hamar kiszáradnak a szifonok). Néha dugulás van valahol, és bugyborékoló hanggal közlekedik a levegő a csövekben. Régi házakban elő szokott fordulni, hogy viharos szélnél is visszajön a szag, mert nincs bűzelzárás.

Sokszor előfordul, például a ház ereszcsatornája bele van kötve a szennyvíz hálózatba.

ilyenkor a szélnyomás átlökheti a szifonban lévő vizet és ilyenkor a bűz is visszaáramlik.

Profi duguláselhárítás ha segíthetünk hívjon bennünket a fenti telefonszámon!